המרכז לטיפול בהפרעות חרדה ולחץ
התמודדות עם כאב כרוני
תמונה עליונה

התמודדות עם כאב כרוני

כאב כרוני הוא אחד מהסינדרומים השכיחים ביותר בהפרעות גוף נפש והמחיר שהוא גובה ממטופלים, בני משפחותיהם והחברה גבוה ביותר. מעבר לנזק הכספי, קיימים סבל והשפעות השחיקה שמייצר הכאב הכרוני בחיי המטופל ובני משפחתו. כאב כרוני מקושר פעמים רבות עם השפעותיו של אירוע טראומטי ומצוקה נפשית מצטברת. כך למשל, נמצא כי נפגעי פוסט-טראומה נוטים לחוות כאב כרוני באופן מוגבר. מבין מגוון הפרעות הכאב הקיימות, ישנן מספר הפרעות כאב קלאסיות אשר שכיחותן גבוהה במיוחד – כאבי ראש וכאבי פיברומיאלגיה.

גורמים

הגורם לכאבים הנו שילוב בין גורמים פיזיולוגיים, גורמים פסיכולוגיים וגורמים חברתיים. מקורות הכאב אף הם מגוונים. במרכז מטופלים אנשים שאצלם הכאב נגרם כתוצאה משחיקה בעבודה ( Carpal Tunnel Syndrome, כאבי גב תחתון), כאבי ראש מגיעים במגוון צורות (כאבי ראש תלויי מתח בדרך כלל יטופלו בשילוב של כמה תוכנות ביופידבק ביחד עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בטיפול במיגרנות אנו משלבים ביחד עם טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי גם טיפול נוירופידבק חדשני הנקרא HEG). לטיפול בפיברומיאלגיה אנו משלבים פרוטוקול טיפול רב מימדי ייחודי הכולל עבודה עם ביופידבק של השתנות הדופק (HRV) ביחד עם ביופידבק למתח שרירי (EMG) וביחד עם לימוד מיומנויות התנהגויות וקוגניטיביות.

דרכי טיפול אפשריות

מכיוון שכל אדם חווה כאבים בצורה שונה, גם הטיפול חייב להיות מותאם אינדיבידואלית לכל אדם. אי לכך, הטיפול בכאב כולל התייחסות והכרות מעמיקה עם מבנה אישיותו של המטופל, לימוד טכניקות ביופידבק ויישום הטכניקות עד השגת שליטה על תפקודים של מערכת העצבים האוטונומית.

כאבי ראש (כאבי ראש תלויי מתח ומיגרנות)

כפי שצוין, לכאב מרכיב פסיכולוגי ומרכיב פיזיולוגי. כאבי ראש חוזרים יכולים לנבוע ממספר גורמים - לעתים המרכיב הגופני משמעותי יותר ולעתים דוקא המרכיב הפסיכולוגי והשפעות הלחץ על איכות הקשב הם המשמעותיים . למשל, רבים מכאבי הראש נובעים מלחץ נפשי שבעקבותיו יש הגברה בטונוס (מתח) שרירי באיזור הצואר, העורף והמצח. טיפול פסיכולוגי התנהגותי בגורמי המתח יכול לסייע בהפחתת הצטברותו. טיפול ביופידבק להפחתת המתח השרירי יסייע להגביר את השפעת הטיפול הפסיכולוגי. דוגמא בה הכאב נובע משילוב גורמים היא TMJ. ישנם אנשים המגיבים ללחץ באופן שמגביר את מתח השרירים באיזור הלסת. כאשר הלסתות במתח (tense) השרירים הטמפורליים גם הם מצויים במתח יתר ועקב ריבוי השרירים הקטנים באיזור הפנים כאב מקרין מאיזור הלסתות ( (TMJ לאיזור הפנים והראש. ביופידבק מסייע באופן משמעותי בהפחתת הדריכות השרירית באיזור ובהפחתת הרגישות לכאב.

כל אדם חש את הכאב בצורה ועוצמה שונה ולעתים מתפתחים הרגלים התנהגותיים כגון המנעות מביצוע פעולות מסויימות בעקבות תחושת הכאב. המרכיב הסובייקטיבי של הכאב מושפע משילוב של מבנה גנטי, אירועי חיים וחיקוי של דמויות הוריות. על מנת שהטיפול יצליח חשוב לקחת בחשבון את המשתנים הייחודיים של כל אחד ואחד. בדוגמא של מיגרנה, הכאב קשור לליקוי במנגנון ויסות התכווצות והתרחבות של כלי הדם. לעתים מדובר במיגרנה שהבסיס ההורמונלי שלה משמעותי ואז טיפול ביופידבק יהיה פחות יעיל. במקרים בהם הבסיס למיגרנה הוא לחץ טיפול ביופידבק נמצא יעיל. במרכז נעשה שימוש גם בשיטת ה HEG החדשנית.


עדכונים וחדשות

הכשרות במיינדפולנס ובביופידבק

לימודי תעודה בביופידבק- הכשרה בפסיכופיזיולוגיה יישומית בתל אביב ובאוניברסיטת בר אילן

במסגרת שיתוף הפעולה בין מרכז גדות לאוניברסיטת בר אילן ינחה הפסיכולוג ד"ר יובל עודד 4 מחזורי הכשרה בשנה"ל הלימודים הקרובה 2021. הכשרת ביופידבק CBT-BF™- Level 1

לפרטים לחצו כאן >
הכשרות בביופידבק בשנת 2021 ייפתחו בבר אילן, אוניברסיטת חיפה, הטכניון ומכללת עמק יזרעאל

בנוסף לקורסי ההכשרה בביופידבק הניתנים באוניברסיטת בר אילן ובתל אביב ייפתחו השנה קורסים נוספים ללימודי תעודה בביופידבק CBT-BF™- Level 1

לפרטים לחצו כאן >

מערכת הביופידבק המתקדמת Alive Clinical Version נבחרה להוביל פרויקט לויסות רגשי בחו"ל

מערכת הביופידבק שפותחה על ידי הפסיכולוג ד"ר יובל עודד ועל ידי מומחה הביופידבק ריאן דה לוז נבחרה על ידי משרדי החינוך בהוואי ובאלסקה לשמש כמערכת ללימוד ויסות רגשי לגילאי בית הספר היסודי

לפרטים לחצו כאן >

הזמנה לאירוע חשיפת מערכת הביופידבק פורצת הדרך ALIVE PIONEER GP8 ב 20.5.21 ע"י ד"ר יובל עוד

Alive Pioneer GP8 הינה מערכת ביופידבק רב ערוצית חדשנית ופורצת דרך בתחום

לפרטים לחצו כאן >

צרו קשר