המרכז לטיפול בהפרעות חרדה ולחץ
קשיים חברתיים אצל ילדים
תמונה עליונה

קשיים חברתיים אצל ילדים

קשיים חברתיים אצל ילדים יכולים להתבטא לאורך כל חיי הילדות, החל משלבים ראשוניים בגן, ולעתים להתפתח בשלב מסוים מאוחר יותר בחייו של הילד. ילד אשר לא גילה כל בעיה לשחק עם ילדים אחרים, פתאום מרגיש מבודד ולא מצליח להתחבר עם הילדים בגן או בבית הספר. לאחר שלב הפעוטות, קשרים חברתיים משתנים מהר מאד והדינאמיקה החברתית הופכת מורכבת יותר ויותר. כך, יתכן כי ילדים אשר הסתדרו חברתית עד גיל מסוים, יכולים למצוא את עצמם חווים קושי חברתי משמעותי החל מגילאי הגן המאוחרים ואף בבית הספר. .

גורמים וביטויים

ישנם גורמים שונים אשר יכולים ליצור קשיים חברתיים אצל ילדים - לעתים הקשיים נוצרים עקב שינוי מקום מגורים וקושי להסתגל לסביבה החדשה, לעתים הקושי נובע מדפוסי תקשורת לקויים, ממצבים רגשיים שונים כגון בעיה בערך העצמי או ביישנות קיצונית וכן הלאה.

ילדים אשר חווים קשיים חברתיים יתקשו להסתדר עם ילדים אחרים, להכיר חברים חדשים ולשמור על החברים הקיימים, כמו גם להתחבר עם קבוצות של ילדים. ניתן יהיה לראות כי הם מתקשים לשחק בתורות ונוטים להתפרץ לדברים של ילדים אחרים. קשר עין הוא פעולה אינטואיטיבית אשר רובנו איננו מקצים לה מחשבה, במהלך שיחה אנחנו מישירים מבט ומסיטים אותו לסירוגין באופן אשר מאפשר לצד השני לחוש שאנחנו מקשיבים לו, מבלי להטריד במבט מתמשך מדי. ילדים בעלי קשיים חברתיים נוטים שלא ליצור קשר עין, כך שקשה להבין האם הם מקשיבים כשמדברים אליהם. ילדים עם קשיים חברתיים הרבה פעמים לא מצליחים להבין מה אנשים אחרים חושבים או מרגישים, הם אינם מצליחים לראות את הסיטואציה מנקודת מבטו של הזולת ולכן נדמה שהם אנוכיים או חסרי אכפתיות.

שיטות טיפול בבעיה

חשוב לזכור כי ישנם ילדים ביישניים או סגורים יותר, או כאלו המעדיפים מיעוט של חברים קרובים על פני מעגל חברתי רחב ומורכב. כמו כן, ילדים מסוימים מעדיפים השתייכות שקטה יותר לקבוצה, ללא שאיפה להיות במרכזה. אמת המידה לטיפול במה שעשוי להיראות לכם כ"קשיים חברתיים" הינה רמת המצוקה של הילד על פי דיווח ישיר או סימנים אחרים המעידים על מצוקה כמו הופעה של הרטבה בלילה, התפתחות של חרדות, עצבנות בלתי רגילה, מצבי רוח קיצוניים וכיוצא באלה.

קשיים חברתיים משמעותיים אשר מייצרים מצוקה אמתית צריכים להיות מטופלים, וברוב המקרים לא יחלפו מעצמם. ילדים אשר מתקשים ללמוד מיומנויות חברתיות לא יצליחו להשלים את הפער בתוך חברת בני גילם הרגילה אשר זזה מהר מדי עבור ילד אשר לא מבין את הדינמיקה מלכתחילה. כמו כן, יש חשיבות לטיפול מוקדם בקשיים במיומנויות חברתיות מאחר וככל שעובר הזמן המצב עלול להחמיר.

במידה והגעתם למסקנה שיש צורך בהתערבות מקצועית, עומדות לרשותכם קבוצות ללימוד מיומנויות חברתיות המתבססות על עקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. ההנחה של קבוצות אלו הינה כי ילדים ובני נוער אשר סובלים מבעיות חברתיות מפתחים, במקביל לקשיים ההתנהגותיים, גם מחשבות ואמונות אשר משמרות ואף מחמירות את המצב. לפיכך, בטיפול בקשיים חברתיים יש להתייחס גם להערכה עצמית שלילית, פרשנות מעוותת של מאורעות חברתיים כמו גם אמונות וניבויים עתידיים בעייתיים. כמו כן, גם טיפול פרטני המתמקד ברבדים אלו של הקושי עשוי להיות מועיל עבור מי שמעדיף מסגרת טיפולית שתהיה יותר מותאמת אישית ואינטימית יותר עבור הילד.

עדכונים וחדשות

הכשרות במיינדפולנס ובביופידבק

לימודי תעודה בביופידבק- הכשרה בפסיכופיזיולוגיה יישומית בתל אביב ובאוניברסיטת בר אילן

במסגרת שיתוף הפעולה בין מרכז גדות לאוניברסיטת בר אילן ינחה הפסיכולוג ד"ר יובל עודד 4 מחזורי הכשרה בשנה"ל הלימודים הקרובה 2021. הכשרת ביופידבק CBT-BF™- Level 1

לפרטים לחצו כאן >
הכשרות בביופידבק בשנת 2021 ייפתחו בבר אילן, אוניברסיטת חיפה, הטכניון ומכללת עמק יזרעאל

בנוסף לקורסי ההכשרה בביופידבק הניתנים באוניברסיטת בר אילן ובתל אביב ייפתחו השנה קורסים נוספים ללימודי תעודה בביופידבק CBT-BF™- Level 1

לפרטים לחצו כאן >

מערכת הביופידבק המתקדמת Alive Clinical Version נבחרה להוביל פרויקט לויסות רגשי בחו"ל

מערכת הביופידבק שפותחה על ידי הפסיכולוג ד"ר יובל עודד ועל ידי מומחה הביופידבק ריאן דה לוז נבחרה על ידי משרדי החינוך בהוואי ובאלסקה לשמש כמערכת ללימוד ויסות רגשי לגילאי בית הספר היסודי

לפרטים לחצו כאן >

הזמנה לאירוע חשיפת מערכת הביופידבק פורצת הדרך ALIVE PIONEER GP8 ב 20.5.21 ע"י ד"ר יובל עוד

Alive Pioneer GP8 הינה מערכת ביופידבק רב ערוצית חדשנית ופורצת דרך בתחום

לפרטים לחצו כאן >

צרו קשר