המרכז לטיפול בהפרעות חרדה ולחץ
תמונה עליונה

נוירופידבק

נוירופידבק או ביופידבק של EEG, בניגוד לביופידבק, מתבסס על מתן משוב המגיע ממערכת העצבים המרכזית, זאת ע"י חיבור אלקטרודות לקרקפת. הטיפול מכוון להשפיע ישירות על הפעילות העצבית במוח. מדידת הפעילות החשמלית משמשת כמדד התירגול.
תחום נוסף בנוירופידבק הוא תחום ה- HEG, המבוסס על חיישנים הקולטים את תוצר הלואי הנפלט בצורת חום ומשקף את זרימת הדם לאיזורים שונים במוח.

המחקר בנוירופידבק החל בשנות ה- 60 עוד לפני עידן המחשבים.
בדרום קליפורניה, חוקר בשם בארי סטרמן גילה שהוא יכול "לחסן" מוחם של חתולים בפני התקפים אפילפטיים. מאוחר יותר הסתבר לו שבאותה דרך (ובמשך זמן של בין 20-30 טיפולים) ניתן גם להפחית בצורה משמעותית התקפים אפילפטיים אצל בני אדם שאינם מגיבים היטב לטיפול תרופתי.

ב- 1976 ג'ואל לובר מאוניברסיטת טנסי הצליח לסייע לתלמיד בן 11 הסובל מ- ADHD לשפר את ציוניו על-ידי חיבורו למכשיר EEG שמחזק אותו בכל פעם שהוא מפחית גלי תטא. במשך 30 השנים הבאות הוא אימן יותר מ- 1000ילדים. תוצאות עבודתו מעודדות - הוא מצא שהשיפור שהושג באמצעות נוירופידבק היה דומה בטווח הקצר לזה שהושג באמצעות ריטלין.

בשנת 2002 ד"ר מונסטרה, במחקר מבוקר, השווה 51 ילדים המקבלים ריטלין, שעורים פרטיים, הדרכת הורים וטיפול של 6 חודשים בנוירופידבק עם 49 ילדים בקבוצת ביקורת שקיבלה אותו מערך טיפול אך ללא נוירופידבק.
לטווח הקצר ניכר שיפור דומה בשתי הקבוצות, אך במעקב שנעשה 3 שנים מסיום הטיפול נמצא שלאחר שהטיפול בריטלין הופסק, רק האפקט שהושג על ידי הטיפול בנוירופידבק נשמר. 80 אחוזים מהילדים בקבוצת הנוירופידבק הורידו את מינון התרופה לפחות בחצי, בזמן שאף ילד בקבוצת הביקורת לא עשה זאת, אלא להיפך- שבעים וחמישה אחוז מהם העלו את מינון התרופה.

גלי המח

נהוג לסווג את גלי המח ל- 4 טווחי תדרים עיקריים: איטיים ביותר, גלי דלתא בין 4-0 הרץ, גלי תטה 7-4 הרץ, גלי אלפא 12-8 הרץ וגלי ביטא 25-12 הרץ (נהוג לחלק לביטא נמוך בינוני וגבוה). טווח הגלים בין 12-15 הרץ - SMR הינו טווח שמרבים להשתמש בו כמשוב בפני עצמו. לאחרונה נוספו לפרוטוקולים הטיפוליים גם גלי גמא - 40 הרץ
  • גלי אלפא - בספרות המקצועית מקובל להתייחס לקשר בין גלי אלפא למצב עירני ורגוע. אימון להעלאת גלי אלפא מביא לדימויים חיוביים עימים.
  • גלי תטא ניכרים בחלקים שונים של המח כאשר אדם נמצא במצב כניסה לשינה. זהו מצב שבו הדמיון דומיננטי במיוחד. הוא נחווה כריחוף, חלימה בהקיץ, היסחפות של הקשב וגם במצבי יצירתיות. מצב תטא פתולוגי ניתן למצוא למשל אצל ילדים עם הפרעות קשב ADD.
  • גלי דלתא האיטיים מקושרים למצב של שינה עמוקה שאינה שנת חלום ולמצבי טראנס.
  • גלי ביטא נמוכים אופייניים למצב עירנות, הפניית קשב ממוקדת, גלי ביטא בינוניים לדריכות ועירנות וגלי ביטא גבוהים לעתים גם מבטאים אי שקט לצד אקטיביות מנטלית שיכולה להתעורר במצבים כמו פעילות בחשבון.

איך מטפלים בנוירופידבק?

אורך המפגשים נע בין חצי שעה לשעה. על מנת להשיג אפקט עמיד לאורךל זמן נדרשים לבין 20-40 מפגשים. לאחרונה , כאשר אנו משלבים עבודת HEG (ראה מאמר) ביחד עם נוירופידבק אנו מוצאים שניתן להשיג אפקט משמעותי בפחות מפגשים.

קיימים פרוטוקולים מרכזיים לאימון אנשים הפונים לטיפול נוירופידבק. כשמטפלים באפילפסיה מנסים להשיג מנסים להגביר גלי בתא ADHD ל SMR. שינוי בדפוס גלי SMR – ולעכב גלי תטא. עוד פרוטוקולים למשל :ביתא מביא לשיפור ברגולציה של העוררות. מעלים את אחוז ביתא ואת SMR . טיפול בהתמכרויות יתמקד בגלי אלפא ותיטא .כיום גם משתמשים בטיפול נוירופידבק כטיפול תומך בהפרעות חרדה שונות.

למרות התוצאות המרשימות, דרושים מחקרים נוספים שיוכיחו את יעילות הטיפול, אך מסיבות מובנות, חברות התרופות הממנות רבים מהמחקרים, אינן מעוניינות להשקיע כספים במחקר נוירופידבק.

עדכונים וחדשות

הכשרות במיינדפולנס ובביופידבק

לימודי תעודה בביופידבק- הכשרה בפסיכופיזיולוגיה יישומית בתל אביב ובאוניברסיטת בר אילן

במסגרת שיתוף הפעולה בין מרכז גדות לאוניברסיטת בר אילן ינחה הפסיכולוג ד"ר יובל עודד 4 מחזורי הכשרה בשנה"ל הלימודים הקרובה 2021. הכשרת ביופידבק CBT-BF™- Level 1

לפרטים לחצו כאן >
הכשרות בביופידבק בשנת 2021 ייפתחו בבר אילן, אוניברסיטת חיפה, הטכניון ומכללת עמק יזרעאל

בנוסף לקורסי ההכשרה בביופידבק הניתנים באוניברסיטת בר אילן ובתל אביב ייפתחו השנה קורסים נוספים ללימודי תעודה בביופידבק CBT-BF™- Level 1

לפרטים לחצו כאן >

מערכת הביופידבק המתקדמת Alive Clinical Version נבחרה להוביל פרויקט לויסות רגשי בחו"ל

מערכת הביופידבק שפותחה על ידי הפסיכולוג ד"ר יובל עודד ועל ידי מומחה הביופידבק ריאן דה לוז נבחרה על ידי משרדי החינוך בהוואי ובאלסקה לשמש כמערכת ללימוד ויסות רגשי לגילאי בית הספר היסודי

לפרטים לחצו כאן >

הזמנה לאירוע חשיפת מערכת הביופידבק פורצת הדרך ALIVE PIONEER GP8 ב 20.5.21 ע"י ד"ר יובל עוד

Alive Pioneer GP8 הינה מערכת ביופידבק רב ערוצית חדשנית ופורצת דרך בתחום

לפרטים לחצו כאן >

צרו קשר